Výlety a restaurace

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Rozsáhlý komplex dómů, chodeb a podzemních propastí vytvořený ve dvou patrech, ležící na severním okraji Moravského krasu u městysu Sloup. Jeskyně je významným nalezištěm koster jeskynní fauny (medvědi, lvi, hyeny).

Prohlídka je s průvodcem.

Více informací k otevírací době a vstupenkám naleznete zde.

Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka se nachází v malebném krasovém žlebu nedaleko obce Ostrov u Macochy.

Podzemní bludiště chodeb, puklin a dómů je vytvořeno ve dvou patrech. Vstupní portál jeskyně je významnou paleolontologickou a archeologickou lokalitou.

Prohlídka je s průvodcem.

Více informací hledejte zde.

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Pustého žlebu, v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy. Suchá část byla zpřístupněna již v roce 1909.

Vozíčkáři mohou navštívit Přední dóm suché části Punkevních jeskyní. Neplatí pro dětské kočárky!

Nedaleko horního můstku propasti Macocha je parkoviště. Od něj až k můstku (asi 200 metrů) je cesta bezbariérová.

Prohlídka je s průvodcem. Doporučujeme si rezervovat vstup!

Kateřinská jeskyně

Vchod do Kateřinské jeskyně se nachází v hlubokém kaňonu Suchého žlebu nedaleko informačního centra Skalní mlýn. Jeskyně je významnou paleolontologickou a archeologickou lokalitou.

Prohlídka jeskyně je s průvodcem. Více informací najdete zde.

Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu je moderní návštěvnické středisko, které se nachází v srdci Moravského krasu na Skalním mlýně – východisku pro návštěvu Punkevních jeskyní a světoznámé propasti Macocha.

Novinky z Domu přírody najdete zde.

Kostel Panny Marie Bolestné Sloup

Sloupský poutní chrám byl vystavěn v barokním slohu a chrámová loď je délky 40m a šířky 30 m. V průčelí mezi věžemi ( výška věží je  40 m ) je jeho výška více než 30 m. Průčelí zdobí latinský nápis „Stalo se tak skrze Hospodina, tento div se udál před našimi zraky“ a erb Karoliny z Roggendorfu, který je umístěný nad vchodem a dále jsou zde ve výklencích umístěny sochy sv. Magdaleny, sv. Marty, sv. Cyrila a sv. Metoděje.

Kaple sv. Václava a sv. Anežky České v Šošůvce

Kaple postavená z podnětu Občanského sdružení „Šošůvská kaple“ v letech 2001 až 2002 tvoří v krajině nepřehlédnutelnou dominantu.

Zřícenina hradu Holštejn

Zřícenina gotického hradu na vrcholu vápencové skály. Hrad založil r. 1278 Hartman, syn Crhy z Ceblovic. Poč. 14. st. hrad koupil Vok ze Sovince. Za Voka V. je rozprodán a panství se rozpadá. Ještě má několik majitelů, ale r. 1531 je už pustý. Hrad se nachází na vápencové skále, asi 300m jihozápadně od stejnojmenné vesnice. Z ní také vede červená značka i ukazatele k rozcestníku pod hradem. Ale i bez nich nemůžete místo minout.

Hrad Boskovice

Původně raně gotický hrad, pobořen vojsky Jana Lucemburského. Následně opakovaně obnoven a znovu vyvrácen. Roku 1418 dobyt husity. K významné renesanční přestavbě došlo v polovině 16. stol. Od roku 1690 rozebírán na stavbu zámku a jiných budov. Na hrad je zákaz vstupu se psy a jinými zvířaty. V případě mimořádně nepříznivého počasí musí být hrad uzavřen.

Zámek Boskovice

Původně klášter, vystavěný roku 1682 Janem Bohušem ze Zástřizl. Po zrušení Josefem II. sloužil jako továrna. Až František Xaver Dietrichštejn jej v letech 1819-1826 přestavěl na jeden z nejkrásnějších zámků na Moravě.

Státní zámek Rájec nad Svitavou

Původně dvě tvrze. Jedna z nich přestavěna v r. 1570 na renesanční zámek. Na přelomu 17. a 18. st. vyhořel. V r.1763 vznikl na jeho místě zámek ve stylu Ludvíka XVI. Rokokové interiéry v 19. st. nahrazeny romantickými – ztráta stylové jednoty.

Zámek Lysice

Původní tvrz přebudovaná v 16. stol. na renesanční zámek. Často střídal majitele. Roku 1730 bylo přistavěno barokní divadlo – později zničeno požárem. Ve 30. letech 18. stol. barokně upraven. Dnešní podobu získal po empírových úpravách v 19. a 20. stol. Od června do září je také možnost navštívit ojedinělou zámeckou zahradu s promenádní kolonádou a dále pak interiér zahradního kasína. Součásti prohlídky zahrady je také návštěva oranžerie a zámeckého zahradnictví z 2.poloviny 19.století.

Zámek Letovice

Soubor zámeckých budov přestavěn z původního gotického hradu. Roku 1424 dobyt a poškozen husity. V r. 1570 přestavěn na renesanční zámek. Dvakrát poničen požárem v 17. a 18. st. Roku 1724 přestavěn barokně, v 19. st empírově upraven. Roku 2013 byla zpřístupněna bývalá podzemní úniková chodba ze zámku, kterou majitel proměnil na Dračí sluj – ale nemusíte se bát, drak je pěkně za mřížemi a pod zámkem.

Rozhledna Podvrší

Na kopci Podvrší (590 m n. m.) nad obcí Veselice, stojí železobetonová, telekomunikační věž od firmy Eurotel Praha. Ke středovému stožáru, této stejnojmenné rozhledny, vede 24 schodů. Kolem něj se vine dalších 144 železných schodů (s několika odpočívadly), které točí po směru hodinových ručiček. Po jejich zdolání se můžete kochat výhledem na krajinu z výšky 32 metrů.

Z rozhledny Podvrší je půvabný, kruhový výhled na celé CHKO Moravský kras od Helišovy skály po Hády, dále uvidíte na Dukovany, Českomoravskou vrchovinu, na nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny-Skalky, na Praděd, Hostýn, Chřiby a Pálavu.

Z Podvrší uvidíte i na další tři rozhledny v okolí, Babí lom u Lelekovic, Milenku u Rudky a Babylon Kozárov.

Babí lom

Babí lom je 15m vysoká, válcovitá věž z betonu s železným ochozem. Tato rozhledna je součástí (stejnojmenného) unikátního skalnatého hřebenu z období devonu, který je vysoký 562 m n. m. (Adamovská a Drahanská vrchovina).

Třináct schodů musíte zdolat, abyste se dostali na vnější plošinu, ze které se vchází do rozhledny. Uvnitř věže je 33 železných schodů, které se točí proti směru hodinových ručiček.

Rozhledna ve výšce 521 m n. m. je po celý rok volně přístupná, ale pokud se sem vydáte, dávejte si pozor! Nad vchodem do rozhledny se skví nápis, upozorňující na to, že zde straší…

Za krásného počasí je vidět:

Na JV Brno, na J Pálava s Děvínem, na JZ Dukovany, za velmi dobrých podmínek lze spatřit i 200km vzdálené vrcholky Alp.

Více informací a tipů na výlety v okolí blízkém i vzdálenějším můžete najít například na:

https://www.caves.cz/

https://www.hrady.cz/

http://www.na-rozhledny.cz/

http://www.prygl.net/

https://www.zoobrno.cz/

https://vida.cz/

www.technicalmuseum.cz

Odtud jsou také čerpány stručné informace k výletním tipům.

Kam na jídlo

Hotel Stará škola Sloup

Hotel Broušek Sloup

Penzion Pod kolem Šošůvka

Hostinec Staré časy Ostrov u Macochy

Hostinec Pod Hradem Holštejn

Vinotéka U Hájků Holštejn

Restaurace Skalní mlýn

Penzion U Hraběnky Petrovice

Restaurace Kopeček Rájec – Jestřebí